Historie Krkonošských bud

Stará Erlebachova bouda
Stará Erlebachova bouda
Jedním z charakteristických rysů Krkonoš jsou takzvané boudy. Tyto chaty, sloužící pro odpočinek ve vyšších polohách hor, mají dlouholetou tradici. Vzhledem ke svému umístění dál od civilizace si žijí zvláštním životem a řídí se určitými pravidly, jejichž splnění na nich umožňuje přítomnost turistů během celého roku.

Stará Adolfova bouda
Stará Adolfova bouda
Nejznámější české hory odjakživa přitahovaly pozornost lidí. Ať už to byli horalové, pastevci, v podhůří zemědělci a později i turisti. Právě pro ně začaly na hřebenech Krkonoš vznikat už od sedmnáctého století horské boudy. Zpočátku jako malé budovy, kde se spalo třeba v seníku nebo na podlaze. Postupně však s rostoucím zájmem návštěvníků začaly navyšovat svou kapacitu, až se z nich stala ubytovací zařízení s mnoha pokoji, jejichž počet nezřídka přesáhl stovku. Nejvýše položená a zřejmě nejstarší byla Luční bouda, vzniklá již kolem roku 1623.

Stará bouda Dvoračky
Stará bouda Dvoračky
Boom těchto staveb, a to nejen v Krkonoších, proběhl ve druhé polovině dvacátého století. Vzniklo hodně nových a rozšiřovaly se i ty stávající. Staly se totiž sídlem svazáckých a podnikových zotavoven. Ty měl pro své, samozřejmě uvědomělé zaměstnance, každý větší podnik. Kdo se aktivně činil pro blaho komunistické společnosti nebo kdo alespoň držel „pusu a krok“, měl při dobrých posudcích svých nadřízených občas nárok na pobyt na podnikové chatě v horách.

Stará Vosecká bouda
Stará Vosecká bouda
Po roce 1989 neudržované boudy nečekalo nic dobrého. Najednou nemohly těžit z uměle udržované návštěvnosti a turisté se do nich zrovna nehrnuli. Od rozlehlých a chátrajících staveb se socialistickým charakterem se spousta návštěvníků odvrátila a dala přednost ubytování v horských údolích, do nichž se pohodlně dostali autem a kde měli různé druhy zábavy mnohem blíž. Někde zase noví majitelé špatně odhadli své investiční plány a časem zkrachovali. Některé objekty tak šly z ruky do ruky, což jejich stavu příliš neprospělo.

Komentáře