Přečtete si recenze Krkonošských bud a vyberte si, kde strávíte svou dovolenou v Krkonoších. Na tomto blogu se dozvíte na které krkonošské boudě nejlépe vaří, kde si dáte dobré pivo, kde vás ubytují třeba jen na jednu noc a kam naopak vůbec nejezděte.

úterý 21. ledna 2014

Davidovy boudy

Davidovy boudy
Davidovy boudy s terasou
Davidovy boudy byly založeny koncem 18. století krkonošským rodákem Davidem Krausem, podle kterého se celá luční enkláva pojmenovala Davidovy boudy. Horalé brzy jméno Davidsbauden zkomolili ve zdejším dialektu na Davdebauden, což se začalo psát jako Daftebauden, česky Daftovy boudy. Velké seniště se v druhé polovině 19. století rozdělilo na tři části. Dolní louku tvořily Davidovy boudy se známou, ale dnes již neexistující Davidovkou.

Zasněžené Davidovky
Zasněžené Davidovky

Davidovy boudy ve své konečné podobě sloužily až do počátku devadesátých let, kdy je tehdejší majitel nechal zchátrat.

Enkláva Davidových bud
Enkláva Davidových bud

V roce 2008 koupila objekt společnost P.H.A. a zahájila rozsáhlou rekonstrukci, která spočívala v úplné demolici původních Davidových bud a výstavbě apartmánového domu na původním půdorysu.
Novodobé apartmány Davidovy boudy
Apartmány na místě někdejších Davidových bud


Více info o apartmánech se dozvíte na webu http://www.davidovy-boudy.cz

6 komentářů:

 1. Původním "Davidovým boudám s terasou" (viz. obrázek nahoře) se to nerovná ani v nejmenším. Tedy podle zde dostupné fotodokumentace to působí jako dvoupatrová drůbežárna - hlavně ta budova vlevo. Nic ve zlém, ale stavět na horách v moderním duchu za každou cenu, no nevím...Samozřejmě je můj soukromý názor a nemusíte se mnou souhlasit. Krkonoše jsou moje srdeční záležitost, ale sem bych teda nejela ani zadarmo. Nelíbí se mi. Ani trochu. Možná apartmány mohou být luxusní, ale domnívám se že vzhled budovy turisty rozhodně příliš nenaláká....

  OdpovědětVymazat
 2. Naprosto s vámi souhlasím. Davidovy boudy jsem zažil už jen jako zavřený a chátrající objekt, ale i tak jsem se mi moc líbily a vždycky cestou kolem jsem je obdivoval. Je škoda, že některé krkonošské boudy takto končí. Byty si koupí pár lidí, kteří na to mají, ale už boudy neplní původní účel pro turisty a mimo sezonu tu bude mrtvo. Stejně skončí i nedaleké Jelení boudy, bohužel.

  OdpovědětVymazat
 3. Ota 1.3.2016
  Na louce před Davidovkou jsem se učil lyžovat od svých 4let a pak jsem tam jezdil s rodiči každý rok.Vždy tam byla dobrá parta.Když jsme byli větší chodili jsme na Petrovku na grog,sjeli jsme to po hraniční čáře až na Špindlerovku,pak po silnici na rozcestí s výšlapem na Medvědí a lesní zkratkou jsme se dostali k dnešní chatě Usvit a kousek už byli Davidovy boudy.CHodili jsme do Špindlu na pulnoční.Jsou to stále nezapomenutelné chvíle, jenom se divím kdo to vůbec povolil takovou hruzu tam postavit.Snad to někdo časem odkoupí a postaví tam nové Davidovy Boudy

  OdpovědětVymazat
 4. Už dlouho jsem tam nebyl,ale na takovou hrůzu se nechci ani na fotografii dívat. Vůbec nachápu jak je možné toto v chráněném území postavit. Ale asi se to KRNAPu a SÚ líbí.

  OdpovědětVymazat
 5. možné to je,za peníze jde všelicos.znám to z jizerek.

  OdpovědětVymazat
 6. www.chata69.cz chata v Krkonoších.

  OdpovědětVymazat